OECD vil have ekstra lånekrav for at holde boligpriserne nede.

Bundlinjen: Internationale økonomer: Renten er for lav til Danmark

Foto: Thomas Borberg
Foto: Thomas Borberg
Lyt til artiklen

Pressemødet med økonomerne fra OECD måtte aflyses på grund af sygdom. Men ellers havde finansminister Nicolai Wammen (S) grund til at glæde sig over den nye landerapport, også kaldet ’karakterbogen’, fra den vestlige samarbejdsorganisation i Paris. Standpunktskaraktererne er nemlig ganske udmærkede, men OECD vil hæve boligbeskatningen og sænke andre skatter, hvilket er forslag, som regeringen næppe vil gøre brug af.

I år venter OECD en vækst på 4,7 procent og næste år 2,4 procent. I år er det lidt højere end det opjusterede skøn, som Finansministeriet kom med i den nye ’Økonomisk Redegørelse’ fredag, nemlig 3,9 procent. Finansministeriet et lidt højere skøn for næste år end OECD, men prognoserne er meget lig hinanden. Ingen af dem har af gode grunde kunnet tage højde for den eksplosive stigning i smitten med covid-19-varianten omikron i Danmark i den forløbne uge. Den giver ny usikkerhed.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her