Efter forlydender om skyderi har politiet anholdt otte. Ingen er kommet til skade ved det formodede skyderi.

Politiet anholder otte efter muligt skyderi i Vollsmose

Lyt til artiklen

Sent tirsdag eftermiddag har politiet anholdt i alt otte personer efter forlydender om skyderi i Odense-bydelen Vollsmose.

Det oplyser Fyns Politi på Twitter.

Politiet rykkede talstærkt ud efter forlydender om skyderi omkring Center Øst.

Der er ikke meldinger om, at nogen skulle være kommet til skade. Politiet har heller ikke bekræftet, at der faktisk er blevet skudt i området.

Men på baggrund af forlydenderne er otte personer foreløbig anholdt. Syv er anholdt ved Rosengårdscenteret, mens den sidste er anholdt et andet sted i Odense, lyder det fra politiet på Twitter.

ritzau

Fylder engelske ord for meget i dansk?

Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her