3 dage tilbage: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Modsat sine kolleger i Norden har statsministeren endnu ikke talt eller mødtes med USA’s præsident. Det afspejler et forværret forhold mellem Danmark og USA, mener Michael Ulveman, tidligere pressechef i Nato og Statsministeriet. Regeringen og USA’s ambassade afviser bekymringerne.

Foghs eksrådgiver: »Når den amerikanske præsident boykotter Danmark, må der være sket noget ekstraordinært«

Foto: Brendan Smialowski/Ritzau Scanpix
Foto: Brendan Smialowski/Ritzau Scanpix

I datingverdenen bruger unge begrebet ghosting om fænomenet, hvor en person fra den ene dag til den anden holder op med at svare på dine telefonopkald og beskeder. Men fænomenet er også velkendt i diplomatiets verden.

Joe Biden blev USA’s præsident for over et år siden, men han har endnu ikke talt med Mette Frederiksen (S). Det bekræfter Statsministeriet over for Politiken. Til sammenligning har alle statsministrene i Finland, Norge og Sverige talt i telefon eller mødtes med den amerikanske præsident.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her