Mange kender Bornholm for middelalderborgen Hammershus fra 1200-tallet, men faktisk har øen i Østersøen to andre imponerende minder om mere nutidig krigsførelse på øen.
Ved Dueodde i sydøst havde man frem til for 10 år siden en lyttepost, placeret i et 70 meter højt betontårn, hvor man kunne overvåge Østblokkens militære aktiviteter. Den er nu blevet et udflugtsmål med øens bedste udsigt og minigolf, hvor man ved hvert hul kan lære lidt om dengang, vi frygtede russerne og atomkrig.
Og på et jordstykke på størrelse med to parcelhusgrunde op til Allinge Kirkegård grundlagde russerne i 1946 – da de efter 11 måneders belejring forlod Bornholm – et mindesmærke over deres ’befrielse’ af øen med en fem meter høj obelisk med hyldestord til heltene, hammer og segl og femtakket stjerne.
På Bornholms Museum i Rønne kan man for tiden se udstillingen ’Russerne Kommer’. En udstilling, der har fået »fornyet relevans«, som museumsinspektør Jakob Seerup tørt udtrykker det.
