Slutter i dag: Få Politiken Lyd i 6 mdr. for kun 99 kr.

Gæt på omkostninger næsten fordoblet til 4,3 milliarder kroner. Men skatteministeren forventer også at få flere penge ud af de mange retssager.

»De vil se, at den danske stat kæmper imod med næb og klør«: Skats advokatudgifter i sag om udbyttesvindel eksploderer

Foto: Jonathan Damslund
Foto: Jonathan Damslund
Lyt til artiklen

Regeringen satser virkelig stort for at få en del af de 12,7 milliarder hjem til statskassen, som formodede svindlere hentede op af den i skandalen om udbytteskat fra 2012 til 2015. Et nyt skøn over de samlede udgifter til de mange erstatningssager, som Skattestyrelsen fører i udlandet lyder på svimlende 4,3 milliarder kroner – 4.300.000.000 kroner.

Langt de fleste af pengene går til at betale advokatregninger – herhjemme til Kammeradvokaten, i udlandet til blandt andet nogle af de dyreste advokater, der kan opdrives i London og New York.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her