Danske borgere og virksomheder køber russisk gas til en værdi af 19 millioner kroner – hver dag. Vi betaler for Putins krigsførelse, lyder kritikken. Klimaminister Dan Jørgensen vil arbejde »benhårdt« på at få udfaset russisk gas.

»Vi betaler for de våben, de bruger til at dræbe ukrainere med«: Danmark køber russisk gas for 1,4 milliarder

Lyt til artiklen

Danske forbrugere, virksomheder og kraftværker har indkøbt russisk gas til en værdi af 1,4 milliarder kroner, siden krigen i Ukraine begyndte 24. februar.

Det viser beregninger, som Politiken har fået foretaget af klimatænketanken Concito med input fra Energistyrelsen, brancheorganisationen Green Power Denmark, Eurostat, danske tolddata og industrikilder.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her