Sammenlignet med sidste år er der sket en tredobling i antallet af russiske statsborgere, der søger arbejdstilladelse i Danmark.

En strøm af russere søger om arbejdstilladelse i Danmark

Anna forlod Skt. Petersborg, da Rusland invaderede Ukraine. Nu har hun søgt arbejdstilladelse i Danmark.  Foto: Marcus Emil Christensen
Anna forlod Skt. Petersborg, da Rusland invaderede Ukraine. Nu har hun søgt arbejdstilladelse i Danmark. Foto: Marcus Emil Christensen
Lyt til artiklen

Den russiske invasion af Ukraine har sat skub i strømmen af russere, der søger arbejdstilladelse i Danmark. Nye tal fra Udlændinge og Integrationsministeriet viser, at der i marts og april i år var 68 russiske statsborgere, der søgte om arbejdstilladelse. De samme to måneder sidste år var tallet 22, altså en tredjedel.

Anna fra Skt. Petersborg er en af dem, der for nyligt har søgt arbejdstilladelse. Det var et tilfælde af flyafgange der betød, at hun endte i København, da hun for tre måneder siden forlod den russiske storby.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her