Byen Diernæs i Sønderjylland ligger midt på 3. etape af den danske del af Tour de France. Og mon ikke deltagerne på ruten spærrer øjnene lidt ekstra op, når de kører forbi Heidi Bock og kærestens hus.
»Vi har jo et hvidt hus. Det skulle da have røde prikker på! Det har jeg tænkt på længe«
3. etape af Tour de France 2022 er 182 km lang, med start i Vejle og mål i Sønderborg og kører igennem landsbyen Diernæs. Foto: Bo Amstrup/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen
Henter...
Nogle er så vilde med Tour de France, at de har indkøbt sig en fan-trøje. Der findes også dem, der har booket plads i sofaen fra start til slut, eller måske endda lægger sig i kø i et telt i vejkanten der, hvor touren kører forbi, når den kommer til Danmark.
Og ja ... Så er der dem, der gør lidt mere end alle andre.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.