Politiet modtog onsdag en anmeldelse om ’mistænkeligt forhold’. På adressen befandt sig to døde personer.

Politiet efterforsker fund af to døde i Augustenborg

Lyt til artiklen

Onsdag formiddag blev to personer fundet døde i en bolig i Augustenborg på Als, oplyser Syd- og Sønderjyllands Politi i en pressemeddelelse.

Dødsfaldene anses i første omgang for at være mistænkelige, og politiet har iværksat en efterforskning for at kaste lys over, hvorvidt der er er tale om en forbrydelse.

Politiet modtog klokken 10.12 en anmeldelse om et ’mistænkeligt forhold’ på en adresse på Kastanieparken i Augustenborg. Da patruljen nåede frem, viste det sig, at der var to døde personer i boligen.

Politiet har foretaget afspærring på stedet for at sikre arbejdsro til de tekniske undersøgelser, som man er i gang med at foretage.

Når politiet har et såkaldt mistænkeligt dødsfald, så iværksættes de samme efterforskningsskridt, som var der tale om et drab.

Det gør man blandt andet for at sikre sig spor, som ellers risikerer at gå tabt, i fald sagen skulle vise sig at være en kriminalsag.

En del sager om mistænkelige dødsfald viser sig efterfølgende at handle om naturlig død, selvmord eller ulykker, men jævnligt afslører de indledende undersøgelser også, at der er tale om drab.

Foreløbig vil politiet ikke oplyse yderligere om episoden i Augustenborg.

ritzau

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her