Datatilsynet har nægtet Helsingør at bruge Chromebooks af frygt for elevernes data. »Katastrofalt«, siger Skolelederforeningen. KL har hentet folk hjem fra sommerferie.

Katastrofe for skoler uden Chromebooks

Et digitalt skoleliv uden Chromebooks kan blive svært at gennemføre. Foto: Martin Lehmann
Et digitalt skoleliv uden Chromebooks kan blive svært at gennemføre. Foto: Martin Lehmann
Lyt til artiklen

Næsten halvdelen af de danske skoleelever har fået en Google Chromebook, en slags pc/Macbook, der bruger Googles programmer i Workspace for Education. Nu har Datatilsynet pålagt Helsingør Kommune at droppe Chromebooks af frygt for, at data havner i udlandet – eller bruges til Googles egne formål. Og som en konsekvens af lemfældig behandling af persondata.

Formanden for Børne- og Uddannelsesudvalget i Helsingør, Claus Birkelyng (K), forstår ikke, hvorfor de har fået denne melding midt i sommerferien.Stop for Chromebooks kræver nytænkning af skolers undervisning

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her