Varme sommerdage er for mange danskere lig med en tur i bølgen blå, men havet kan være livsfarligt, og de seneste år har en ny, trendy sport fået livreddere til i stigende grad at igangsætte aktioner, der involverer de såkaldte SUP-boards.

»Vi må desværre også hjælpe en del i land«: Paddleboards beskæftiger livreddere mere og mere

Stand Up Paddleboards er blevet en populær måde at nyde havet på, men somme tider ender danskerne i problemer, når deres bræt bliver taget af vinden.  Foto: Jens Dresling
Stand Up Paddleboards er blevet en populær måde at nyde havet på, men somme tider ender danskerne i problemer, når deres bræt bliver taget af vinden. Foto: Jens Dresling
Lyt til artiklen

Der er intet så rart som et svalende dyp i havet, når de menneskeskabte klimaforandringer får termometret til at kysse 35 grader i Danmark.

Og trangen til at blive kølet ned i vandet har Trygfondens Kystlivredning kunnet mærke de seneste par dage, hvor deres såkaldte aktionstal for livredning har været meget høj grundet det store antal badelystne danskere.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her