Syrere blev lovet penge for at vende tilbage til deres hjemland, men har ikke modtaget ydelsen. Støtten er central for regeringen og borgerlige, der ærgrer sig over, at løfter til syrere ikke er blevet indfriet.

Danmark skylder millioner af kroner til hjemvendte syrere

Lyt til artiklen

Det er blevet fremhævet som en hjørnesten i den danske hjemsendelsespolitik af regeringen og de borgerlige partier. Flygtninge og indvandrere er vendt frivilligt tilbage til deres hjemland, når de har fået en pose penge med i hånden via den såkaldte repatrieringsordning.

Men mindst 49 syrere, der har gjort brug af ordningen mellem 2019 0g 2021, har ikke fået hele den økonomiske gulerod, de blev lovet. De har ikke modtaget anden rate af den økonomiske støtte, som de ellers har bedt om at få udbetalt, viser en aktindsigt, som Politiken har modtaget fra Udlændinge- og Integrationsministeriet.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her