Danske virksomheder skriger på hænder, men nye tal viser, at de slår markant færre stillinger op på den europæiske jobbørs end de europæiske kolleger. 3F mistænker virksomhederne for at spekulere i billig arbejdskraft uden for EU. Dansk Industri afviser kritikken.

Arbejdsgivere skriger på hænder, men går uden om europæisk jobbørs: »Det er for mig at se helt uforståeligt«

Foto: Finn Frandsen
Foto: Finn Frandsen

Virksomhederne skriger på arbejdskraft og efterlyser både akutte og langsigtede politiske løsninger, der kan sikre deres fortsatte vækst og forhindre en dybere krise i samfundsøkonomien.

Så akut er manglen på arbejdskraft, at det er et centralt emne i de politiske forhandlinger om en ny regering.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her