Det er forventet, at det fra 2028 bliver hurtigere at køre de 38 kilometer fra Herning til Ringkøbing.

Vestjysk hovedvej udvides for knap en milliard

Lyt til artiklen

Der er givet grønt lys til udvidelsen af Rute 15 mellem Herning og Ringkøbing, skriver Transportministeriet i en pressemeddelelse.

Det er forligskredsen bag ’Infrastrukturplanen 2035’ fra 2021, som har godkendt projektet til 992 millioner kroner. Udvidelsen, som finder sted over fire etaper, forventes at stå færdig i 2028.

»Rute 15 har længe har haft behov for tilpasning til trafikken, og med godkendelsen fra en samlet forligskreds kan vi nu begynde på de forbedringer, der er så tiltrængte«, siger transportminister Thomas Danielsen (V) i en skriftlig kommentar.

»Samtidig er det godt, at planlægningen tager højde for de mange ønsker om at få så gode adgangsforhold og så lidt omkørsel som muligt«, siger ministeren.

Strækningen mellem de to byer er på 38 kilometer. Øgede anlægsomkostninger betyder ifølge Hans Østergaard (V), der er borgmester i Ringkøbing-Skjern Kommune, at beløbet ikke er nok til at række hele vejen mellem byerne.

»Som det ser ud nu, får vi en 2+1 vej på strækningen fra Herning og indtil cirka tre kilometer vest for Brejningkrydset. Og vi er rigtig godt tilfredse med, at der nu er udsigt til en øget fremkommelighed på langt det meste af strækningen.

»Det er en væsentlig forbedring for erhvervslivet og for vores borgere, pendlere og turister, Selvfølgelig havde vi håbet, at udvidelsen ville gælde for hele strækningen mellem Ringkøbing og Herning, men vi er godt tilfredse med, at vi nu kommer i gang, siger Østergaard i en pressemeddelelse fra kommunen.

ritzau

Fylder engelske ord for meget i dansk?

Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her