Fødselsdagstilbud: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Mens Inger Støjberg forleden krævede permanent grænsekontrol, fastholder partiets gruppeformand, Peter Skaarup, at Danmark skal overholde EU- og Schengen-reglerne, der forhindrer det.

Støjbergs krav om permanent grænsekontrol vækker undren

Danmarksdemokraternes partileder Inger Støjberg vil gerne have permanent grænsekontrol, men gruppeformand Peter Skaarup erkender, at det ikke er realistisk her og nu.   Foto: Jens Dresling
Danmarksdemokraternes partileder Inger Støjberg vil gerne have permanent grænsekontrol, men gruppeformand Peter Skaarup erkender, at det ikke er realistisk her og nu. Foto: Jens Dresling

Det fik en hård medfart fra Danmarksdemokraterne, da regeringen i sidste uge besluttede at droppe grænsekontrollen til Sverige og gøre den mere fleksibel mod Tyskland.

»Den var ikke gået med mig som minister!«, indledte partiformand Inger Støjberg en kommentar på Facebook og tilføjede:

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her