Dansk virksomhed vil også indføre 4-dages arbejdsuge. »Som topledelse har vi en forpligtelse til at være modige«, siger vicedirektør.
Dansk virksomhed indfører 4-dages arbejdsuge. I hele verden
Skærmbeskyttelsesvirksomheden Panzerglass har indført en 4-dages arbejdsuge for ansatte på fem kontinenter. »Som topledelse har vi en forpligtelse til at være modige«, siger coo Casper Aaen. Foto: PR-foto: Marcus Møldrup
Lyt til artiklen
Henter...
Fremover vil alt undtagen de mest kritiske funktioner i den danske skærmbeskyttelsesvirksomhed Panzerglass være lukket ned hver eneste fredag.
Dermed følger de i hælene på flere danske og internationale virksomheder, der skruer arbejdsugen ned fra fem til fire dage for at øge produktiviteten hos deres ansatte, der beholder deres fuldtidsløn.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.