Har myndighederne ret til at mørklægge det foreløbig sidste kapitel i minksagen? Eksperter er uenige, men peger på, at det er påfaldende og et problem, at offentligheden ikke længere må få indsigt.
»Det er da problematisk«:Myndighedernehemmeligholder, hvorfor embedsmænd får sløjfet advarsler
Der var stor interesse fra offentligheden, da Minkkommissionen skulle afhøre eksempelvis Barbara Bertelsen. Baggrunden for, at hendes advarsel er endt med at blive annulleret, er blevet offentliggjort. Men siden har myndighederne lukket i, mens flere advarsler er blevet annulleret. Foto: Jens Dresling
Lyt til artiklen
Henter...
Den ene disciplinære advarsel efter den anden, som embedsmænd fik for deres rolle i minksagen, trækkes tilbage.
Men mens rækken af annullerede advarsler er blevet længere, må offentligheden nu ikke længere få at vide, hvordan myndighederne konkret er kommet frem til beslutningerne om at slette sagerne i personalemapperne hos de embedsmænd, der fik hård kritik af Minkkommissionen.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.