0
Læs nu

Du har ingen ulæste gemte artikler

Hvis du ser en artikel, du gerne vil læse lidt senere, kan du klikke på dette ikon
Så bliver artiklen føjet til dine gemte artikler, som du altid kan finde her, så du kan læse videre hvor du vil og når du vil.

Næste:
Næste:
CLARAJETSMARK_BEARBEJDET AF CHRISTINE VIERØ LARSEN
Foto: CLARAJETSMARK_BEARBEJDET AF CHRISTINE VIERØ LARSEN

Flere sager viser, at au pairer bliver politianmeldt og i yderste konsekvens må forlade Danmark, hvis de fortæller migrationsmyndighederne om misbrug og udnyttelse fra deres værtsfamilier.

Au pairer bliver politianmeldt, når de fortæller myndigheder om udnyttelse

Au pairer bliver politianmeldt af migrationsmyndighederne, når de indberetter udnyttelse. Myndighederne siger, at de er tvunget til at melde dem. Dermed fungerer kontrollen reelt ikke, mener professor, der kalder oplysningerne et »ekstremt stort svigt af en udsat gruppe«.

FOR ABONNENTER

Når au pairer fortæller de danske migrationsmyndigheder om værtsfamiliers misbrug og udnyttelse af ordningen, er der en overhængende fare for, at de selv bliver politianmeldt og i yderste konsekvens mister deres opholdstilladelse. Det bekræfter sagsakter, som Politiken har fået aktindsigt i.

Problemet er så stort, at Peter Breum, ledende partner og advokat hos Sirius Advokater, har oplevet direkte at advare en au pair mod at anlægge sag mod sin værtsfamilie for misbrug, fordi hun risikerede at blive politianmeldt og miste sin opholdstilladelse.

»De kan forfølge deres krav med risiko for, at de bliver udvist, eller de kan opgive det«, siger Peter Breum.

Han udarbejdede i 2019 en juridisk vurdering af den sag, som Politiken kunne beskrive tirsdag. Her blev au pairen Andrea sat til at udføre hårdt fysisk arbejde op til 60 timer om ugen på en gård på Sjælland.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu

Annonce