0
Læs nu

Du har ingen ulæste gemte artikler

Hvis du ser en artikel, du gerne vil læse lidt senere, kan du klikke på dette ikon
Så bliver artiklen føjet til dine gemte artikler, som du altid kan finde her, så du kan læse videre hvor du vil og når du vil.

Næste:
Næste:
Benjamin Krog
Foto: Benjamin Krog

Hendes børn arbejder for Mærsk og Ørsted, hun er økonomisk uafhængig og ejer et sommerhus i Danmark. Men Junko Madsen må ikke bo her

Japansk kvinde møder dansk forretningsmand. De rejser verden rundt, får børn og køber sommerhus i Danmark. Så dør manden, men enken må ikke bo, hvor manden er begravet, og hendes børn er statsborgere.

FOR ABONNENTER

Japanske Junko på 71 år hedder Madsen til efternavn. Det gør hun, fordi hun forelskede sig i en dansk forretningsmand. Hendes børn blev danske statsborgere, og efter hendes lange liv som medrejsende hustru er det hendes største ønske at bo i Danmark.

»Nu bor jeg tre steder. New Zealand, Japan og Danmark. Men det er blevet svært, og jeg vil helst bo, hvor mine børn bor«, siger Junko Madsen, som er økonomisk uafhængig og ejer et sommerhus i Danmark.

Hun må bare ikke bo her, for da hendes danske mand, Jens Bækkel Madsen, døde i 2017, mistede hun ikke kun sin livsledsager gennem 32 år, men også drømmen om at bo tæt på sine børn. Sagen har været i Udlændingestyrelsen og i Udlændingenævnet, og begge steder har hun og hendes børn fået afslag på familiesammenføring. I afslaget fra Udlændingenævnet, som er fra 2021 og stilet til Junko Madsens søn, Ken Madsen, står der:

»Udlændingenævnet vurderer derfor, at du og din mor ikke har etableret et sådant ganske særligt kvalificeret afhængigheds- eller tilknytningsforhold, at det kan betyde, at din mor kan få opholdstilladelse som familiesammenført«.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu

Annonce