En skolepsykolog, lærere der efteruddannes i specialpædagogik, undervisning i små hold og nye læreplaner er blandt forslagene i et nyt skoleudspil, der skal give mere ro i klassen og mere tid til fordybelse.

Minister: Bøtten skal vendes, flere elever skal inkluderes i folkeskolen

Mattias Tesfaye (S) er blandt andet inspireret af de såkaldte Nest-klasser, hvor man med stor succes har sat børn med og uden autisme og adhd sammen. Foto: Stine Schjøtler
Mattias Tesfaye (S) er blandt andet inspireret af de såkaldte Nest-klasser, hvor man med stor succes har sat børn med og uden autisme og adhd sammen. Foto: Stine Schjøtler
Lyt til artiklen

Mere ro i folkeskolen og mere tid til at fordybe sig.

Når regeringen i næste uge præsenterer folkeskoleudspillet ’Forberedt på fremtiden 2’, der indeholder op mod 40 tiltag, er de to elementer bagtæppe for det hele.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her