Længerevarende kraftig blæst fra øst får DMI til at udsende varsel om risiko for forhøjet vandstand resten af ugen.

Vandstand kan blive to meter højere end normalt: DMI udsender varsel om 'meget farligt vejr'

Foto: Miriam Dalsgaard
Foto: Miriam Dalsgaard
Lyt til artiklen

DMI har udsendt en varsel om ’meget farligt vejr’, der drejer sig om forhøjet vandstand i den sydlige del af Lillebælt, Østersøen og den sydøstsjællandske kyst, skriver DMI. Det voldsomme vejr begynder torsdag og forventes at fortsætte resten af ugen.

Ifølge DMI er der udsigt til, at vandstanden vil være 170-214 centimeter over normalen ved kysterne omkring Lillebælt, herunder Aabenraa, Haderslev, Sønderborg, Fynshav, Kolding og Assens (klik på byen, og se den forventede vandstand nederst, red.). Også kysterne ved Lolland-Falster og Sydøstsjælland står for skud. Her ventes vandstandene at nå 140-180 centimeter over normalen. Vandstanden forventes at stige i løbet af torsdag og fredag og topper natten til lørdag, hvorefter den falder igen.

DMI opererer med fire typer varslinger, hvoraf ’meget farligt vejr’ er den mest alvorlige.

»Vejrsituationen er meget alvorlig. Særligt fordi det kommer til at blæse så længe fra en østlig retning. Og det er usædvanligt, at det blæser så længe fra den retning«, siger Jesper Eriksen, der er vagthavende meteorolog ved DMI til DR.

Borgere kan skulle forlade deres bolig senest fredag morgen

I perioden fra onsdag og indtil søndag er vejret præget af et højtryk over Nordskandinavien og et område med lavere tryk vest og syd for Danmark. Det resulterer i en længere periode med kraftig vind fra øst, skriver DMI.

I løbet af torsdag forventes der øget vind, op til kulingstyrke, og fredag forventes vinden at nå hård kuling. I den sydøstlige del af landet og i dele af Østjylland ventes stedvis stormende kuling med vindstød af stormstyrke fra fredag eftermiddag eller aften og frem til lørdag nat.

Ifølge brigadechef Martin Vendelbo er Beredskabsstyrelsen i fuld gang med forberede sig på det voldsomme vejr:

»Vi er i gang med at finde ud af, hvor der er mest brug for mobile dæmninger. Der er ikke dæmninger nok til barrierer alle steder, hvor der er risiko for oversvømmelse, så vi må prioritere de mest kritiske punkter«.

Hvis DMI’s prognoser om forhøjet vandstand holder, opfordres borgerne i de berørte områder at forlade deres bolig senest fredag morgen, skriver Syd- og Sønderjyllands Politi i en pressemeddelelse.

»Borgere og virksomheder i havneområder og lavtliggende sommerhusområder opfordres til at forberede sig på en mulig oversvømmelse, hvis DMI fastholder prognoserne om kuling og høj vandstand«, siger politiinspektør Gert Bisgaard.

Ritzau og Politiken

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her