I årsmødetale siger Vermund, som genopstiller som formand, at man ikke bliver et stort parti af at gå forrest.

Pernille Vermund: Gode indvandrere kommer i klemme med stramninger

Pernille Vermund på talerstolen ved Nye Borgerliges årsmøde i DGI-Huset i Vejle. Foto: Bo Amstrup/Ritzau Scanpix
Pernille Vermund på talerstolen ved Nye Borgerliges årsmøde i DGI-Huset i Vejle. Foto: Bo Amstrup/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Det er ingen hemmelighed, at Nye Borgerliges største politiske mærkesag er udlændingestramninger.

Men visse stramninger rammer de forkerte indvandrere, som gerne vil bidrage til det danske velfærdssamfund.

Det siger Pernille Vermund, der på parteits årsmøde i DGI-Huset i Vejle blev valgt til ny formandefter et års med politisk kaos.

»Vi smider hvert år gode, velintegrerede udlændinge på porten, men giver ophold til seriekriminelle og voldtægtsforbrydere. Det er vanvittigt«, siger hun i sin tale.

Hun mener, at skiftende regeringer har forsøgt at lukke de lovhuller, som ’kyniske konventionsryttere’ udnytter.

»Resultatet er ikke kønt. Et kludetæppe af lappeløsninger, der sender gode udlændinge ud af landet, men som på ingen måde løser problemerne med de dårlige«, siger hun.

Flere folketingsmedlemmer og byrådsmedlemmer har forladt Nye Borgerlige, der lige nu kun er repræsenteret af to medlemmer på Christiansborg, selv om seks blev valgt ind i 2022.

ritzau

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her