Politiet bør vise større lydhørhed og interesse for årsagerne til fordobling af klager på seks år, mener forsker. »Uanset hvad forklaringen er, så er det en bekymrende tendens«, lyder det fra en anden ekspert.

Antallet af klager over politiet er mere end fordoblet på seks år – men nærmest ingen borgere får medhold

Politiken har blandt andet beskrevet, hvordan borgere i Vejle har oplevet umotiveret vold og magtmisbrug begået af fire civile betjente fra en særlig enhed, som siden er blevet nedlagt.  Foto: Emil Bay
Politiken har blandt andet beskrevet, hvordan borgere i Vejle har oplevet umotiveret vold og magtmisbrug begået af fire civile betjente fra en særlig enhed, som siden er blevet nedlagt.  Foto: Emil Bay
Lyt til artiklen

I 2017 modtog Den Uafhængige Politiklagemyndighed (DUP) 464 indberetninger fra borgere, som klagede over politiets adfærd. Siden er antallet af adfærdsklager steget år efter år, indtil det sidste år kulminerede med 1.031 adfærdsklager, viser DUP’ seneste årsberetning.

»Uanset hvad forklaringen er, så er det en bekymrende tendens, at antallet af adfærdsklager er steget så voldsomt. Det peger på, at tillidsforholdet mellem borgere og politi er udfordret«, siger Adam Diderichsen, politiforsker ved Syddansk Universitet.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her