2 dage tilbage: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Udlændinge- og integrationsminister Kaare Dybvad Bek (S) er glad for EU’s nye migrationsaftale, men han mener ikke, at den alene kan løse problemet med flygtninge til Europa.

Aftalen er blevet kaldt banebrydende, men minister jubler ikke: »Der vil stadig dø tusindvis af mennesker«

Udlændinge- og integrationsminister Kaare Dybvad Bek (S) mener ikke, at EU's nye migrationsaftale løser de store problemer med flygtninge, der søger mod EU.  Foto: Jens Dresling
Udlændinge- og integrationsminister Kaare Dybvad Bek (S) mener ikke, at EU's nye migrationsaftale løser de store problemer med flygtninge, der søger mod EU. Foto: Jens Dresling

Selv om Danmark ikke direkte er med i EU’s nye migrationsaftale, glæder udlændinge- og integrationsminister Kaare Dybvad Bek (S) sig over, at man nu styrker Europas ydre grænser.

»Det er vores opgave i Danmark at sige, at den ydre grænse i EU også er vores ydre grænse«, siger Dybvad, som kalder aftalen for en »fin aftale, der samlet set trækker i den rigtige retning«.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her