Regeringen vil igen i år tage imod 200 kvoteflygtninge, og modsat tidligere år skal de ikke nødvendigvis komme fra Rwanda. Dem vi mangler fra 2021- og 2022-kvoten, skal dog fortsat findes i Rwanda.

Moderaterne tabte kampen, men er tilfreds med ny aftale: »Det bliver nemmere at komme op på 500«

Moderaternes udlændingeordfører, Mohammad Rona, sagde for et par måneder siden til Politiken, at tiden efter hans opfattelse var løbet fra, at Danmark ’kun’ modtager 200 kvoteflygtninge om året. Foto: Jens Dresling
Moderaternes udlændingeordfører, Mohammad Rona, sagde for et par måneder siden til Politiken, at tiden efter hans opfattelse var løbet fra, at Danmark ’kun’ modtager 200 kvoteflygtninge om året. Foto: Jens Dresling
Lyt til artiklen

Igen i 2023 kommer årets kvoteflygtningetal til at ligge på 200 og ikke de 500, som regeringspartiet Moderaterne offentligt havde sat næsen op efter.

»Vi skal som altid være opmærksomme på, at antallet har stor betydning for, om integrationen kan følge med. Derfor skal vi holde tungen lige i munden og prøve at finde den rette balance. Det mener jeg, at vi gør ved at fastholde antallet på 200 kvoteflygtninge«, lyder det fra den socialdemokratiske udlændinge- og integrationsminister Kaare Dybvad Bek.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her