Stormen Pia gav store problemer på vejene i går, så spørgsmålet er, hvor mange danskere der har udskudt julekørslen til i dag.

Vejdirektoratet forudser 'rød dag' for juletrafikken

Foto: Thomas Traasdahl/Ritzau Scanpix
Foto: Thomas Traasdahl/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Stormen Pia har givet udfordringer i trafikken de seneste dage, og det bliver derfor spændende at se, hvor mange bilister der har udskudt køreturen på tværs af landet til i dag. Og så er der flere steder kommet en del sne, der betyder glatte veje, og det har drillet morgentrafikken.

Sådan lyder det fra vagthavende hos Vejdirektoratet, Martin Rytoft, der her fra morgenstunden på en af årets travleste dage følger trafikken tæt, for traditionelt er der mange, der især vil køre fra hovedstadsområdet mod Fyn og Jylland for at holde jul med familien.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her