Lotte Engelbrecht er en af de lokale, der er med til at rense stranden. Hun har forståelse for, at Mærsk endnu ikke bidrager til oprydningen, mens andre mener, at det danske selskab burde være i gang.

»Det er for dårligt. Det kan ikke være et lokalområde, der skal gøre det«: Lokale kæmper med plastikhelvede efter Mærsk-skib

    Området mellem Tranum og Slettestrand, hvor flere containere er drevet i land efter at være tabt under stormen Pia. Lørdag den 23. december. Foto: Claus Bjørn Larsen/Ritzau 2023. (Foto: /Ritzau Scanpix)   Foto: /Ritzau Scanpix
Området mellem Tranum og Slettestrand, hvor flere containere er drevet i land efter at være tabt under stormen Pia. Lørdag den 23. december. Foto: Claus Bjørn Larsen/Ritzau 2023. (Foto: /Ritzau Scanpix) Foto: /Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Julehyggen er for en stund sat på pause for mange af de lokale beboere ved Jammerbugten i Nordjylland. De er nemlig igen i dag gået på stranden for at samle gods, der er skyllet op på land, efter at det fredag morgen faldt over bord fra et Mærsk-skib, der sejlede forbi under stormen Pia.

Det er blandt andet poser med medicinsk udstyr, køleskabe, der er smadret til ukendelighed, og en hel containerfuld sko.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her