Artiklen er opdateret lørdag kl. 13.54.
Den 20-årige mand, der fredag blev anholdt og sigtet for drabsforsøg efter en skudepisode i Næstved, er blevet varetægtsfængslet frem til 25. januar, skriver Ekstra Bladet efter et grundlovsforhør lørdag.
Det var en 39-årig kvinde, der fredag blev skudt. Af sigtelsen mod manden, som blev læst op i lørdagens grundlovsforhør, fremgår det, at kvinden blev skudt tre gange med et haglgevær, skriver Ekstra Bladet.
Kvinden er i live, men hendes tilstand lørdag er uvis. Hun blev fredag bragt til Rigshospitalet i København for at blive behandlet.
Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi var fredag massivt til stede i Næstved i forbindelse med en skudepisode. Det førte til, at en 20-årig mand blev anholdt og sigtet for drabsforsøg, lød det i en pressemeddelelse fra politiet fredag klokken 13.57.
»Politiet fik ret hurtigt en formodning om, hvem gerningsmanden kunne være. Og efter en massiv eftersøgning i store dele af Næstved lykkedes det klokken 13.30 at anholde og sigte en 20-årig lokal mand for forsøg på manddrab«, skrev politiet.
Politiet betragtede skudepisoden som en isoleret hændelse.
»Motivet bag drabsforsøget er uklart, og der forestår nu et større arbejde med tekniske undersøgelser, afhøringer, kortlægning af den sigtedes færden med videre«, sagde vicepolitiinspektør Rune Dahl Nilsson i pressemeddelelsen.
Kildemarksvej ligger tæt ved Næstved Station, og regionaltogene holdt fredag eftermiddag stille på stationen på grund af politiets arbejde ved stationen.
ritzau




























