Alligevel har Vurderingsstyrelsen nu skrevet til ejerne af forskellige ejendomme, der har fået ens vurderinger, at den vil kigge på vurderingerne igen.

Chef i Vurderingsstyrelsen: Der er ikke tale om fejl

87 ejendomme med andelsboliger, 62 ejendomme med almene boliger og 29 private udlejningsejendomme har fået samme vurdering på 162 millioner, selv om de er vidt forskellige. Det vedrører 21.730 lejligheder. Arkivfoto. Foto: Finn Frandsen
87 ejendomme med andelsboliger, 62 ejendomme med almene boliger og 29 private udlejningsejendomme har fået samme vurdering på 162 millioner, selv om de er vidt forskellige. Det vedrører 21.730 lejligheder. Arkivfoto. Foto: Finn Frandsen
Lyt til artiklen

»Der er ikke tale om en fejl«, når 178 vidt forskellige etageejendomme i København, på Frederiksberg og i Tårnby har fået præcis den samme grundværdi på 162.104.000 kr. Der er derimod alene tale om, at Vurderingsstyrelsen i de foreløbige vurderinger har søgt at undgå, at der blev fastsat vurderinger af grundene under etageejendomme, der var for høje.

Det forklarer Claus Houmann, underdirektør i Vurderingsstyrelsen, til Politiken, der har spurgt, hvordan det kan gå til, at de 178 etageejendomme har fået samme foreløbige ejendomsvurdering for 2023, selv om ejendommene spænder fra at have 30 lejligheder til 487 lejligheder.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her