Det frarådes på en række broer at køre over med vindfølsomme køretøjer. På Storebæltsbroen er det forbudt.

Kraftig vind giver udfordringer i trafikken mellem landsdelene

Lyt til artiklen

Hvis man mandag morgen skal på vejene med et vindfølsomt køretøj, kan det blive besværligt at komme rundt i landet.

På Storebæltsbroen er det helt forbudt at passere, hvis man har et påhængskøretøj på under 2500 kilo.

Derudover frarådes det på en række broer - på grund af den kraftige vind, der har ramt Danmark - at passere i et vindfølsomt køretøj. Det drejer sig om Øresundsbroen, Langelandsbroen og Sallingsundbroen.

Det voldsomme vejr har også haft konsekvenser for togtrafikken. Mellem Esbjerg og Middelfart kører der mandag morgen ingen InterCity-tog.

Danmarks Meteorologiske Institut (DMI) skriver mandag på det sociale medie X, at der foreløbigt er registreret vindstød på helt op til 26,7 meter i sekundet.

Det er især den jyske vestkyst, der bliver ramt, og der er udsendt varsel om forhøjet vandstand i områderne ud til den jyske vestkyst.

ritzau

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her