Danmarks position som verdensmester i økologi er udfordret. Tendensen med faldende markedsandel kan være permanent, vurderer fødevareforskere. Økologisk Landsforening melder sig kampklar.

»Det er opsigtsvækkende«: Nye tal for salget af økologiske varer får forskere til at spærre øjnene op

Faldende salg af dyre økologiske varer, især kød, skyldes måske ikke kun midlertidig pengemangel hos forbrugerne. Foto: Lars Hansen
Faldende salg af dyre økologiske varer, især kød, skyldes måske ikke kun midlertidig pengemangel hos forbrugerne. Foto: Lars Hansen
Lyt til artiklen

Hvis økologiske fødevarer var et sportshold, ville selvsikkerheden efter talrige titler som verdensmester i økologisk markedsandel og to årtier med ubrudt fremgang sidde dybt i truppen. I 2020 og 2021 stod øko-varer for henholdsvis 12,8 og 12,7 pct. af detailhandlens fødevaresalg.

Godt nok vendte fremgangen i 2022, hvor inflation og krise førte til et fald i forbruget af især de dyre økologiske varer, men det skete også for dyre konventionelle varer, så andelen på 12 pct. fik ikke alarmklokkerne til at bimle. Der skal mere til i et land, hvor 8 ud af 10 solgte bananer er økologiske.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her