Hver anden forælder oplever, at smartphonen har forandret deres barns personlighed, viser globale tal fra HMD, der nu vil udvikle telefoner, der beskytter børn og unge. Danske teleselskaber vil fremme ny mobilkultur i kampagner.
Hver tredje forælder har grædt over sit barns mobilvaner. Nu tager telegigant kampen op og udvikler nye telefoner
Forældre og unge har indledt et opgør mod den opmærksomhedsstjælende smartphone. HMD konstaterede i seneste regnskabsår en fordobling i salget af basistelefoner, og til august lanceres en smartphone med en indbygget funktion, der kan slå telefonen om til en dumbphone. På billedet ses en gammel Nokia 1100, der er taget i brug igen. Foto: Jens Dresling
Lyt til artiklen
Henter...
Lad os i fællesskab designe telefoner og digitale devices, som ikke stjæler børns og unges opmærksomhed, tid og nærvær. Sådan lyder det fra den europæiske techproducent Human Mobile Devices (HMD), der tirsdag har lanceret et globalt initiativ, The Better Phone Project.
I samarbejde med forældrebevægelser, eksperter og andre aktører, der arbejder for at fremme børns og unges trivsel og læring, vil HMD udvikle digitalt udstyr, der i kontrast til produkterne fra amerikanske og asiatiske techgiganter skal have fokus på grøn og menneskelig bæredygtighed.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.