Fødselsdagstilbud: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Tidligere kolonihavehuse, som i dag sælges til millioner, kan blive endnu mere værdifulde, hvis ejerne får lov at købe kommunal jord. Et udbud er tæt på, viser aktindsigt, men det møder modstand.

Engang var det kolonihaver. I dag er det millionvillaer – og nu kan de blive endnu mere værd

Attraktive huse i byen med egen have og trygge omgivelser. Husene i Sydhavnens haveforeninger, her Havebyen Mozart, er i høj kurs. Foto: Martin Lehmann
Attraktive huse i byen med egen have og trygge omgivelser. Husene i Sydhavnens haveforeninger, her Havebyen Mozart, er i høj kurs. Foto: Martin Lehmann

Tæt på Sydhavnstippens selvgroede natur, græssende får og alpakaer samt den nyanlagte sandstrand i Valbyparken ligger de to haveforeninger Havebyen Mozart og Frederikshøj.

To tidligere kolonihaveforeninger, hvor beboerne i dag kan bo hele året fuldstændig efter reglerne. Et kroget og anderledes boligområde, som snart kan blive endnu mere attraktivt, end det er i forvejen.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her