Fejl i nej tak til reklamer

Lyt til artiklen

Tusindvis af danskere har de seneste måneder haft travlt med at tilmelde sig de nye nej-tak-ordninger, der fra 27. april viser postbuddet, hvad han skal og især ikke skal putte ind ad brevsprækken.

Men 72.000 danskere har fået en forkert mærkat til brevsprækken, oplyser Post Danmark. Fejlen bliver nu rettet, og de uheldige nej-tak-danskere får snarest et nyt mærkat til postkassen.

Du kan vælge
I den nye ordning kan modtagerne enten vælge "Reklamer - nej tak" eller "Reklamer og gratis aviser - nej tak".

Det er en række af de danskere, der både siger nej til reklamer og ugeaviser, der er blevet registreret forkert af Post Danmarks samarbejdspartner Express.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her