SP-pengene gør os til feinschmeckere

Det bliver formentligt de lidt dyere køleskabe og fladskærme, der tiltrækker kunderne, når de med SP-pengene snart får flere penge mellem hænderne. Arkivfoto.
Det bliver formentligt de lidt dyere køleskabe og fladskærme, der tiltrækker kunderne, når de med SP-pengene snart får flere penge mellem hænderne. Arkivfoto.
Lyt til artiklen

Der bliver langet luksusvarer over disken, når knap tre millioner danskere cirka tre uger inde i juni kan få udbetalt pengene fra 'Den Særlige Pensionsordning'.

Elbodan, der blandt andet driver butikskæderne Punkt1 og Expert, forventer, at kunderne vil investere i produkter af højere kvalitet end normalt.

»Vi tror, at kunderne vil gå efter produkter, der ligger i den lidt højere ende af prisskalaen. SP-bidraget bliver et incitament for mange til at prøve den slags«, siger Lone Ryg Olsen, kommunikationsdirektør i Elbodan.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her