Europavalget endte godt for forbrugerne

Morten Løkkegaard er klar til Europaparlamentet. Han har ikke skrevet under på pagten med Forbrugerrådet.
Morten Løkkegaard er klar til Europaparlamentet. Han har ikke skrevet under på pagten med Forbrugerrådet.
Lyt til artiklen

Vi vil arbejde for forbud mod farlige kemikalier. For frihed til at vælge, om strømmen derhjemme skal komme fra kul- eller vindkraft. Og for gennemskuelige ydelser fra banker og forsikringsselskaber.

Sådan lyder nogle af løfterne i den såkaldte Forbrugerpagt, som Forbrugerrådet har fået en lang række af de danske kandidater til Europaparlamentet til at skrive under på.

8 har skrevet under
Det endelige resultatet af søndagens valg er tæt på at være klar, og det ser ud til, at mindst 8 – måske 9 – af de nyvalgte parlamentsmedlemmer fra Danmark har skrevet under på pagten og dermed forpligtet sig til at arbejde for at forbedre forbrugernes rettigheder og vilkår i EU.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her