Endnu et sortglaseret tegltag er dømt ude

Den aktuelle sag er det andet tilfælde inden for kort tid, hvor domstolene siger nej til sortglaserede tegltage.
Den aktuelle sag er det andet tilfælde inden for kort tid, hvor domstolene siger nej til sortglaserede tegltage.
Lyt til artiklen

En husejer i Aalborg-forstaden Hasseris får ikke lov til at lægge sortglaseret tegl på sin historiske patriciervilla.

Vestre Landsret har netop godkendt det forbud, som Aalborg Kommune tidligere har nedlagt, og som Naturklagenævnet også tidligere har stadfæstet.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
Fylder engelske ord for meget i dansk?

Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her