Slutter i dag: Få Politiken Lyd i 6 mdr. for kun 99 kr.

Fødevarestyrelsen jagter smitsom julemad

SMitsom. En julebuffet kan udvikle sig til en gigantisk bakteriebombe, hvis ikke man tager de rigtige forholdsregler. .
SMitsom. En julebuffet kan udvikle sig til en gigantisk bakteriebombe, hvis ikke man tager de rigtige forholdsregler. .
Lyt til artiklen

Det er snart sæson for flæskesteg, rødkål og juleand, når landets bodegaer, restauranter og caféer inviterer til julefrokostbuffeter. Men pas på - nogle steder er der problemer med hygiejnen og behandlingen af maden, fortæller Fødevarestyrelsen.

»Vi oplever i juletiden, at der er ekstra mange problemer med både smitte fra Roskildesyge, campylobacter og salmonella«, siger udbrudskoordinator Morten Lisby.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her