Støjberg har lysegrønne fingre

Den nye beskæftigelses- og ligestillingsminister, Inger Støjberg, bruger en del tid i sin have, når hun er hjemme i Hadsund. Ikke så meget af lyst som af trang til at få det til at blomstre.
Den nye beskæftigelses- og ligestillingsminister, Inger Støjberg, bruger en del tid i sin have, når hun er hjemme i Hadsund. Ikke så meget af lyst som af trang til at få det til at blomstre.
Lyt til artiklen

Påskedagene er gået med at ’læse lektier’.

Ud over at sætte sig ind i et hav af sager inden de første arbejdsdage som ny ligestillings- og beskæftigelsesminister har Inger Støjbergs (V) hjemmearbejde blandt andet været en indkøbstur for at udruste ministergarderoben. Frikvartererne er blevet brugt på gåture med hunden og til foran fjernsynet for at skylle nogle afsnit af den britiske sitcom ’Javel Hr. Minister’ (’Yes Minister’, red.) indenbords.

Den handler om – en nyudnævnt minister, der kommer og vil lave det hele om. Nu er frikvarteret forbi, og arbejdet på Christiansborg er i gang. Hvad for noget tøj har du købt til det nye arbejde? »Som minister må jeg egentlig ikke fortælle, hvad for nogle mærker jeg køber. Men jeg kan sige, at jeg har været ude og købe nogle praktiske sæt, der skal kunne bruges til enhver anledning. Både til virksomhedsbesøg og til statsråd hos dronningen. Der vil man typisk have noget mørkt på. Et godt sort jakkesæt går man aldrig galt i byen med. Ministerjobbet stiller større krav til tøjet. Man er hele tiden i gang, så man slider meget på det«, siger Inger Støjberg, der dog ikke har klædt sig i nogen af de nye dragter her på sin anden arbejdsdag som minister. Har det været anderledes at gå på indkøb som minister? »Nej, egentlig ikke meget anderledes, end når jeg ellers køber tøj – men jeg havde da tænkt godt over det inden. Bruger du nogle gange penge på noget, du egentlig synes, er fjollet? »Det synes jeg faktisk ikke. Jeg tænker forholdsvis meget over mit forbrug. Jeg er ikke den store impulsindkøber. Hvis jeg skal ud og have nyt tøj, vil jeg typisk planlægge det hjemmefra«. Hvad med loppefund – er det noget, du gør dig i? »Ja, jeg har lige købt en jakke i en genbrugsbutik lidt uden for Hadsund. Jeg kan rigtig godt lide at gå og kigge stativerne igennem og gøre nogle gode fund. Min bedste genbrugsting er en taske af krokodilleskind, som jeg har fået af min mand i fødselsdagsgave for et par år siden. At en anden har brugt tasken, giver den sjæl og historie. Jeg kan se, at det er en dame, der har passet virkeligt godt på den«. Hvem handler normalt ind hjemme hos jer? »Vi køber lidt ind på skift. Både min mand og jeg er ret praktisk anlagt, så vi er gode til at handle ind eller gøre lidt ekstra rent, når der er tid. Det bliver ofte om aftenen, men heldigvis er der flere og flere butikker, der har sent åbent«. Hvornår har du sidst købt ind?
»Jeg var ude at handle her i weekenden i Brugsen i Hadsund. Det var bare helt almindelige dagligvarer som mælk og frugt«. Hvad er du ellers forfalden til, når du er på indkøb? »Jeg elsker at købe blomster. Især holder jeg meget af at gå ned til den lokale blomsterhandler og købe blomster med løg. Den blomst, jeg holder mest af, er tulipanen, men også hyacinter og de små blå … hvad er det nu, de hedder …« Perlehyacinter? »Ja! Jeg kan godt lide blomsterløg, fordi de kan stå og blomstre indenfor, mens det stadig er koldt udenfor. Jeg plejer at lave et stort fad på spisebordet med forskellige blomster, og når de blomstrer af, sætter jeg dem ud i haven, så de kommer igen næste år«. Har du også haft tid til det i år? »Den dag, jeg blev udnævnt, altså hvor Lars Løkke ringede, havde jeg gået og plantet ud«. Har du grønne fingre? »… Hmmmm … tjaaa. Jeg har nok ... lysegrønne fingre … jo, ej, det har jeg. Men jeg er egentlig ikke så glad for selve havearbejdet. Men der går dog en del tid med det ude i haven. Sidste år lavede jeg et staudebed. Jeg kiggede efter i en havebog, men gjorde stort set alt forkert. Havearbejde er mere en nødvendighed for at få det til at blomstre«, fortæller ministeren om gravearbejdet hjemme haven i Hadsund. Hvad er dit bedste køb for nylig? »Det er et bundt tulipaner«. Og det værste? »Det værste, jeg ved, er at købe dagligvarer, der er for gamle«. Er der nogen indkøb, der giver dig dårlig samvittighed? »Jeg drikker alt for meget cola light. Det er min største last, og jeg drikker det hver dag. Ikke om morgenen dog. Men fra frokosttid og frem drikker jeg det løbende. Det er altid kun cola light, men det er nok ikke alt for godt for tænderne«.
Ser du dine indkøb som politisk middel?
»Man stemmer jo med fødderne, når man handler. Indkøb er et af de steder, hvor det er nemmest at stemme med fødderne. Jeg køber temmelig meget økologisk, ikke alt. Men altid økologisk mælk, mange mejerivarer og frugt og grønt. Generelt køber jeg de varer økologisk, hvor jeg synes, at man kan smage forskel«. Er der også varer, du går uden om at politiske grunde? »Nej, der er ingenting, jeg holder mig fra«.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her