Beredskabschef: Minimal risiko for hestekød i danske kølediske

kødfusk. Både Findus og myndighederne forsøger i øjeblikket at placere et ansvar for den uheldige sammenblanding af heste- og oksekød.
kødfusk. Både Findus og myndighederne forsøger i øjeblikket at placere et ansvar for den uheldige sammenblanding af heste- og oksekød.
Lyt til artiklen

Det svenske firma, Findus, der sælger frostvarer, er i den seneste tid blevet kendt i det meste i Europa.

Det er sket efter, at en række af deres færdiglavede lasagner blev kaldt tilbage fra svenske kølediske, fordi retten indeholdt hestekød, selv om der stod oksekød på pakken.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
Fylder engelske ord for meget i dansk?

Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her