Trafikselskaber: Vi behøver mere tid

TRYGT. Kunderne skal være trygge ved billetsystemerne, lyder det samstemmende fra de tre selskaber bag Rejsekortet.
TRYGT. Kunderne skal være trygge ved billetsystemerne, lyder det samstemmende fra de tre selskaber bag Rejsekortet.
Lyt til artiklen

»Metroen kører, uanset om kunderne kører på klippekortet eller rejsekortet. Men det er vigtigt for Metroselskabet, at kunderne er trygge ved billetsystemerne. Der skal lidt mere til, før vi når i mål, og den tid tager vi nu«.

Sådan siger direktør i Metroselskabet Henrik Plougmann Olsen, efter at parterne bag rejsekortet i dag valgte at udskyde den udfasning af papir klippekortet, som ellers skulle være sket fra 1. juli i år.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her