Cash’ n Guns, 2nd Edition

Lyt til artiklen

Thomas Vigild: Tæl til tre og stik en skumpistol i fjæset på mor. Nok lyder det som en barnlig krigsleg, der hører børneværelset til, men i det originale festspil ‘Ca$h’ n Guns’ er imaginære skuddueller, psykologisk manipulation og filmisk gangster-attitude centrale. Det kan være en befrielse, hvis du trænger til mere actionfyldt afveksling fra normalt quizzeri.

‘Ca$h’ n Guns’ starter ved, at alle spillere tager hver sin skumpistol. Derefter bliver rundens tyvekoster som diamanter, malerier eller kølige kontanter præsenteret, hvilke alle nu skal spille om. Nu lægger alle spillere et kort på bordet, der skjult angiver, om deres pistol er ladt eller ej. Så tælles ned fra tre, hvorpå alle sigter på hinanden, og spillets spændende psykologiske kispus spillerne imellem begynder. Det gælder om at virke overbevisende, så alle tror, du har ’ladt’ din pistol. Vinderen er den, der efter otte runder har flest tyvekoster.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her