Fødselsdagstilbud: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Urtekram stopper salg af økopopcorn efter fund af fluorstoffer

FORKERT. Der VAR perflourerede stoffer i Urtekrms økologiske popcorn, selvom firmaet i flere måneder reklamerede med det modsatte.
FORKERT. Der VAR perflourerede stoffer i Urtekrms økologiske popcorn, selvom firmaet i flere måneder reklamerede med det modsatte.

Urtekram stopper nu salget af firmaets økologiske mikrobølgepopcorn, fordi der i modsætning til, hvad firmaet hidtil har reklameret med er fluorstoffer i emballagen.

Urtekrams markedsføring af sine popcorn som helt fri for flourstoffer blev indledt i forbindelse med, at Forbrugerrådet Tænk i juni havde ni udvalgte mikroovnspopcorn i laboratoriet, som alle viste sig at indeholde fluorstoffer.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her