En måned uden smartphone: For et år siden var det normalt - nu er det gammeldags

Lyt til artiklen

Jeg kommer længere og længere ud. I går romantiserede jeg den kedelige ventetid i en kø og fornemmede, at jeg lagde mærke til mine omgivelser i stedet for at stå med snuden i en telefon som en zombie på vej mod afgrunden. Okay Hellig Frans, slap lige af! Når jeg tænker over det nu, ryster jeg på hovedet af mig selv. Helt ærligt. Det er vel bedre at holde sig orienteret om, hvad der foregår i verden, end bare at stå og glo? På den anden side kan en lille pause i en kø være det pusterum, der lige giver hjernen ro og lader fantasien tage over.

Den er lækker

Jeg er glad for min iPhone. Den er lækker at bruge. Designet er smukt, funktionerne enkle og overskuelige. Og på nogle timer gjorde jeg mig tre konkrete erfaringer om, hvad der er irriterende ved ikke at have den liggende i forlommen på mine cowboybukser. Tre små ting, der hver for sig er ubetydelige, men som dog var lettere, før jeg lagde min iPhone i en skuffe på Politiken.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her