Eksamen står for døren: Alle kender panikfølelsen, men de tackler den forskelligt

Erfaring fra gymnasiet og flere år med jura, erhvervsøkonomi og  medicin har gjort Till Christiansen, Mats Højbjerg Lassen, Julie Erch Petersen, Metha Balling og Kristian Frederiksen forholdsvis cool med eksamener. Men de glæder sig stadig til, at de er overstået.
Erfaring fra gymnasiet og flere år med jura, erhvervsøkonomi og medicin har gjort Till Christiansen, Mats Højbjerg Lassen, Julie Erch Petersen, Metha Balling og Kristian Frederiksen forholdsvis cool med eksamener. Men de glæder sig stadig til, at de er overstået.
Lyt til artiklen

Stemningen er let i et køkken på Tietgenkollegiet i København, hvor fem studerende i alderen 22-24 år har sagt ja til at sætte ord på, hvordan de indretter sig i de uger, hvor pensum eller opgaver sluger de fleste af døgnets vågne timer.

Alle er enige om, at fællesskabet gør det lettere. Madklub flere gange om ugen modvirker, at de kommer til at leve af junk eller hurtige mellemmadder i en måned. Og er man kørt fast, hjælper det at sætte sig ud i køkkenet og snakke om noget, der intet har med ens fag at gøre. Man risikerer bare, at en enkelt kop kaffe bliver til to timers hyggepause.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her