Ryges brevkasse: Hvem bor i hulerne?

Lyt til artiklen

Huler i skoven

Birthe Mortensen: Hvem kan bo i disse huler i/under en gammel træstub? De er fundet i den samme vestjyske plantage, som er med blandede træer (lærke-, gran-, løv-). Der er ikke ekskrementer eller rester af byttedyr i omgivelserne. Diameteren på indgangen er 10-11 cm.

Søren Ryge Petersen: Huller mig her og huller mig der og alle vegne. Altid spændende. Ingen går uanfægtet forbi et hul i jorden, hvad enten det er i haven eller på marken eller i skoven. Normalt er det heller ikke svært at identificere graveren/beboeren, for der er ikke så mange at vælge imellem i Danmark, og desuden hjælper størrelsen altid til at indsnævre feltet. Denne er dog ikke helt nem.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her