Ryges brevkasse: Om giftig ingefær og sovende påskeliljer, der ikke vil vågne

Lyt til artiklen

En giftig plante

Ole Andersen: 21. marts besøgte jeg Johannes Larsens museum i Kerteminde. Villaen er omgivet af en dejlig have, men på denne årstid og især efter den seneste tids frost er der meget lidt grønt at finde nogen steder. Derfor undrede det mig at se et flere kvadratmeter stort område med en frodig bladplante, som jeg ikke kender navnet på og aldrig har set andre steder. Når du ser fotoet af planten, vil jeg tro, at du kan sige mig, hvad planten hedder.

Søren Ryge Petersen: Fint, at du har været på Johannes Larsen Museet – et af de bedste i landet. Og at du fik øje på de smukke blade, der tilhører planten italiensk ingefær og fortjener lidt ekstra omtale. Den tilhører slægten arum og har intet med den ingefær at gøre, hvis knolde man køber og bruger som et elsket krydderi.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her