I denne uge udkom en samling af Maria Gerhardts tekster. I denne klumme skriver Sarah Skarum om savnet af forfatteren og dj’en, der døde for to år siden af kræft.

Sarah Skarum: Åh, Maria Gerhardt, hvorfor skulle du dø?

Maria Gerhardt, der ud over at være forfatter også var kendt som dj'en Djuna Barnes, vandt blandt andet Politikens Litteraturpris, inden hun døde i 2017. Arkivfoto Linda Johansen
Maria Gerhardt, der ud over at være forfatter også var kendt som dj'en Djuna Barnes, vandt blandt andet Politikens Litteraturpris, inden hun døde i 2017. Arkivfoto Linda Johansen
Lyt til artiklen

I mandags gik jeg forbi min boghandel på vejen hjem. På et podie forrest lå bunker af Maria Gerhardts bog ’Sommeren er ikke helt forbi’, der er en samling af hendes klummer, essays og tekster.

Jeg havde set frem til, at den udkom, så jeg købte den – og gik hjem i køkkenet og læste. Vekslede mellem at læse hurtigt, som man forslugent kan slubre ord i sig, man har længtes efter, og langsomt for at strække den tid, det tager at vende siderne.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her