Få deltager i demokratiet i de kunde-, andels- eller medlemsejede virksomheder, men det er ifølge en forsker ikke et problem
Hver 20. arbejder for kunde- eller medlemsejede virksomheder
Trygs kunder ejer via Tryghedsgruppen 60 procent af Trygkoncernen. Der er i øjeblikket valg til Tryghedsgruppens repræsentantskab, hvor størrelsen på den bonus, privatkunderne får, er et centralt tema .
Foto: Daniel Hjorth/POLFOTO
Lyt til artiklen
Henter...
Mere end 150.000 danskere – eller hver 20. lønmodtager – går på arbejde i en demokratisk virksomhed.
Der er tale om virksomheder som Coop med butikskæderne Kvickly, SuperBrugsen, Dagli’Brugsen, Fakta og Irma, men også slagterikoncernen Danish Crown og mejerigiganten Arla, hvor det enten er medlemmer, andelshavere eller kunderne, som ejer virksomhederne.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.