Hvis du vil købe en vaskemaskine på afbetaling, er der krav om, at du skal have ni forskellige oplysninger om prisen. Men det er alt for meget, viser nyt studie.

Nyt studie om kredit: For meget info skader mere, end det gavner

    Hvis du køber vaskemaskinen på afbetaling, skal der stå ikke færre end 9 kreditoplysninger på skiltet. Arkivfoto Mathias Christensen
Hvis du køber vaskemaskinen på afbetaling, skal der stå ikke færre end 9 kreditoplysninger på skiltet. Arkivfoto Mathias Christensen
Lyt til artiklen

Åop, løbetid, debitorrente, kreditomkostninger og samlet kreditbeløb. Som du kan se i annoncerne for de fiktive vaskemaskiner herunder, er der mange ord med småt, du skal gennemskue for at vurdere, hvilket tilbud der er bedst.

Virksomhederne har pligt til at oplyse en lang række finansieringsdetaljer til forbrugerne, når de forsøger at sælge en vaskemaskine som ovenfor, en mobiltelefon eller en bil.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her